
A pillanat, amikor mélyen belenézel négylábú barátod szemébe, szinte úgy tűnik, hogy beszél hozzád. Persze a kutyák nem képesek emberi nyelven kommunikálni, mégis testbeszédük nagyon kifejező lehet. Minél jobban ismeri a gazda az ebét – természetét, viselkedését, de még külső megjelenését is – annál nyilvánvalóbbakká válnak az eb által felé küldött jelek. A betegség első jeleinek felismerése segíthet kedvenced mielőbbi meggyógyulásában, életminőségének javításában.
Az alábbi írás nem a teljesség igényével készült, és nem helyettesíti a gondos állatorvosi vizsgálatot.
A következő tünetek kiváltképp kölyök, idős, illetve törékeny testalkatú, gyenge fizikumú ebeknél adhatnak okot az aggodalomra. Ha kutyád viselkedése, illetve megjelenése eltér a megszokottól, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz. Inkább legyen vaklárma, minthogy a túl késő cselekedet bajt okozzon.
Viselkedésváltozás
Ebed hétköznapi szokásait te magad ismered a legkimerítőbben. Ha blökid megmagyarázhatatlan okból kifolyólag furcsán viselkedik, kezdj el odafigyelni rá jobban. Előfordulhat ugyanis, hogy valamilyen betegség áll a szokásai megváltozásának hátterében.
Különösen az alábbi jelekre figyel. (Ezeket természetese vedd is nagyon komolyan, és ha 1-2 napon belül nem változnak, irány az állatorvos.) Ingerlékenység, odakapás, letargia, elvonulás, túlzott ragaszkodás, bújás a gazdihoz.
Hasmenés, hányás
Önmagában egy-egy hányásnak és hasmenésnek nem kell túlzottan nagy jelentőséget tulajdonítani. Még a legjobb családban is előfordul, hogy a blöki összeeszik valamit, amitől felfordul a gyomra. Gyanakodásra az adjon okot, ha ezek a tünetek másnap is tartanak, illetve letargiával, rossz étvággyal párosulnak.
Ezekre figyelj kiemelten: 24 óránál tovább tartó hasmenés vagy hányás, duzzadt, felpuffadt has. Amennyiben a hasmenés vagy a hányás véres, ne várj egy percet sem, irány az orvos.
Légzési nehézségek
A légút elváltozásának tünetei az egészen nyilvánvalóktól az észrevehetetlenig terjednek. Ha az alábbiak valamelyikét (vagy többet is) tapasztalod, hívd fel a doktort. 24 óránál tovább tartó köhögés vagy tartós orrváladék-folyás, különösen, ha az véres. Zihálás, illetve zörejes légzés.
Ha ebed nehezen lélegzik, minden esetben ellenőrizd a nyelve és az ínye színét. Egészséges állapotban ezeknek rózsaszínnek kell lenniük. Ha elkékülést tapasztalsz, sürgősen kérj állatorvosi segítséget.
Ürítési problémák
Szintén aggodalomra adhat okot, ha ebed vizelési gyakorisága megnő, illetve a vizelet színe megváltozik. Betegségre utaló jel lehet továbbá, ha korábban a szobatisztaságot már elsajátító állat a lakásba piszkít.
Sokan ezt a tünetet valamiféle bosszúnak tekintik a kutya részéről, egy sérelmére elkövetett momentum viszonzásaként. Mielőtt elhamarkodottan elítélnénk őt, gondoljunk bele egy pillanatra: lehet, hogy valamilyen betegség van a cselekedet mögött.
Külső változások
Ezek a jelek a leginkább felismerhetők, akár a laikusok részéről is. Konzultálj a doktorral, ha ebeden csomókat, dudorokat, sebeket, kiütéseket találsz. Hirtelen fogyás, hízás, kóros szőrhullás, folyamatos fejrázás vagy vakaródzás esetén is beszélj az állatorvossal.
Láz és neurológiai elváltozások
Mindkét tünetet vedd igen komolyan! A láz ugyanis gyakorta kísér más betegséget, ami minél hamarabb diagnosztizálásra szorul.
Rángatózás, körbe-körbe járás, kábaság, botladozás, dülöngélés, ájulás – ezek az idegrendszeri problémák jelei. Ha a fentiek bármelyikét tapasztalod kedvencednél, indulás az ebbel az orvoshoz, ugyanis akár komoly betegsége is lehet.